SMYK - první československý skejtový časopis

Všechna jeho vydání, reprodukovaná v plném rozsahu z originálních předloh, vychází knižně v září letošního roku. Obsáhlá publikace přináší autentický obraz „skejťácké rodiny z osmdesátých let“, s osob... celý popis
Není skladem
220 Kč
Zaslat dotaz

Bližší specifikace

Všechna jeho vydání, reprodukovaná v plném rozsahu z originálních předloh, vychází knižně v září letošního roku. Obsáhlá publikace přináší autentický obraz „skejťácké rodiny z osmdesátých let“, s osobitými texty z pera Martina Kopeckého, ilustracemi Marka Choce a skrumážemi punkových kreseb Romana Jimmyho Bagina. Čitelnost strojopisů ani kvalita fotografií z čoček Viktora Šachy a Jana Mihalička netrpí xeroxováním na svazáckých kopírkách, přesto si kniha zachovává původní černobílou surovost.

Kniha obsahuje pět občasníků MINISKATEBOARDER z let 1983–1984 a čtrnáct magazínů SMYK který v roce 1985 a 1986 narostl do podoby skutečného časopisu o 24 stranách. Ve své době plnil funkci komunikačního kanálu mezi neoficiální skateboardovou asociací a jejími členy, přinášel informace z domova i zahraničí, výsledky závodů, ale i šťavnaté popisy doprovodných akcí. V době rozkvětu skejtové scény v letech 1987–1989 SMYK nevycházel snad proto, že honba za informacemi nebyla tak důležitá, jako naplno žít skejťácký život. S posledním vydáním časopisu SMYK s ilustracemi Honzy Šika z ledna 1990 už vstoupili českoslovenští skateři do nové doby.

Martin Kopecký se do jakékoli konfrontace s oficiálními vydavatelskými podmínkami své doby ze zásady nepouštěl. V paralelním světě skateboardingu psal, stříhal, lepil, kopíroval a publikoval samizdatem časopisy, které jsou věnovány legendám československého skateboardingu, příchodu skejtových věrozvěstů Clause Grabkeho a Shanea Rouse na Moravu, kultovnímu prachatickému summercampu i nekonečným večírkům a veselicím.

Reprint vychází v limitované edici v Boučkově nakladatelství, na 216 stranách formátu 16×24 cm. Je doplněný o ilustrační fotografie a texty Vojty Kotka, které odhalují i to, co by dnešnímu čtenáři zůstalo skryto mezi řádky.


Podobné produkty