SKATEBOARD KOMPLETY - PROČ PO NICH SÁHNOUT?

SKATEBOARD KOMPLETY - PROČ PO NICH SÁHNOUT?

01. 03. 2023

Při nákupu skateboardu máte dvě možnosti, jaký skateboard si koupit. Můžete si pořídit již složený komplet, nebo využít druhou možnost, a to seskládat si skate přímo na míru z jednotlivých komponentů. Právě proto si většina začínajících skaterů pokládá často otázku, jestli pro ně bude lepší si skateboard sestavit anebo raději do začátku sáhnout po již hotovém kompletu. A právě proto se v dnešním díle našich tipů pokusíme tuhle otázku zodpovědět a podívat se na to, proč se vyplatí (minimálně začátečníkům) koupit už hotový komplet a jaké jsou jejich hlavní benefity.


Skate komplet Ambassadors

 

Pro koho je komplet vhodný?

Skate komplety, které seženete ve skateshopech, jsou vhodné nejenom pro začátečníky, ale v pohodě si na nich zaskejtujou i pokročilí skejtři. Rozhodně se nemusíte bát, že by takové komplety byly jenom na ježdění a že byste s nimi měli bát jít do skateparku. Koupě takového kompletu má hned několik výhod, mezi které patří primárně cena, snadný výběr a komfort.

 

Poměr cena/výkon

Jednou z největších výhod, která se pojí s nákupem už hotového kompletu, je jeho cena - respektive poměr cena/výkon. Cena dobrých skate kompletů startuje totiž zhruba na částce 2 000 Kč, a pokud budete mít štěstí a vychytáte akci, můžete je sehnat i levněji. U některých značek je potom cena kompletů o něco vyšší, ale i tak je většinou seženete do 2 800 Kč. Pokud byste si naopak chtěli skateboard skládat sami, jeho cena se pak bude pohybovat přibližně kolem 4 000 Kč (a to i v případě, kdy se budete snažit ušetřit). 

Za cenu kolem 2 000 Kč se vám ale zároveň dostane komplet, který je poskládaný ze sice základních, ale  kvalitních komponentů, na kterých si v pohodě zaskejtují i pokročilí skejtři (bavíme se ale v souvislosti s komplety, které seženete ve skateshopech, oproti tomu na těch ze supermarketů nebo sportovních řetězců si ve většině případů bohužel moc nezaskejtujete).

Z toho důvodu je koupě skate kompletu ideální varianta v případě, kdy se chystáte se skejtováním například začínat a ještě úplně nevíte, jestli vás to bude bavit nebo taky v případech omezeného rozpočtu. Za cenu kolem dvou tisíc dostanete kvalitní setup, na kterém si suprově zaskejtujete a zároveň snížíte počáteční náklady. 

 

Snadný výběr a komfort

Dalším velkým plusem, proč sáhnout rovnou po skate kompletu, je potom i jeho snadný výběr a celkový komfort. Při vybírání kompletu si totiž jednoduše vyberete pouze šířku skateboardu (desky) a nic jiného neřešíte. Takže se nemusíte snažit se zorientovat ve velikostech trucků, které padnou na vaši desku, jaká kolečka pro vás budou ideální nebo třeba taky nehrozí, že si zapomenete koupit ložiska nebo šroubky. Komplety jsou totiž seskládány tak, aby se vám na nich skvěle skejtovalo – velikost trucků sedí vždy na desku, stejně tak velikost koleček sedí tak, aby se vám nezasekávala o desku, a komplety jsou celkově navrženy tak, aby si na nich dobře zaskejtovala většina skejtrů. 

Zároveň vám komplet přijde už rovnou složený, takže se nemusíte bát, že byste nezvládli nalepit grip nebo špatně namontovali trucky na desku.

V případě, že si za nějaký čas skejtování už postupně zjistíte, jaké jsou vaše preference (jestli vám bude vyhovovat spíš užší, nebo širší deska, větší, nebo menší kolečka, vyšší, či nižší trucky apod.), není žádný problém postupně komplet obměňovat. Všechny komponenty jsou totiž kompatibilní s dalším běžně dostupným hardwarem. Takže si můžete například koupit novou desku a měkčí kolečka, ale stále použít trucky z kompletu.

 

Čemu se při nákupu kompletu vyvarovat?

Není komplet jako komplet. Jak už bylo zmíněno výše, při nákupu skateboardového kompletu je důležité myslet na to, kde si jej budete kupovat. Při nákupu ve skateshopech si můžete být jistí, že si na takovém kompletu super zaskejtujete, trucky budou pěkně zatáčet, kolečka se budou točit a griptape se za pár chvil neošoupe. Právě takové problémy se často totiž pojí s nákupem kompletů ve sportovních řetězcích nebo hypermarketech. Tam sice máte šanci, že v nějakém případě narazíte na použitelný skate, ale v drtivé většině v takových obchodech pořídíte hlavně komplety, na kterých si moc zábavy neužijete. Nejčastěji se jedná o případy, kdy deska nemá concave; griptape se po prvním skejtování otrhá/ošoupe, takže vám budou klouzat nohy a učit se třeba kickflip bude rázem těžší; trucky nezatáčí nebo se ohnou anebo se netočí ložiska.

Komplety z řetězců a supermarketů otestoval i profík Chris Joslin:

Sdílet na Odeslat na