Recenze: Bones – ROUGH RIDERS (All Terrain Formula)

Recenze: Bones – ROUGH RIDERS (All Terrain Formula)

14. 07. 2021

V další recenzi se podíváme na cruiserová kola Rough Riders ATF od Bonesu. Ty jsou už pár let u Bonesu stálicí a po zhlédnutí několika videí, jak Bones rideři lítají na štěrku, hlíně, kamenech, a kdo ví na čem všem ještě, je čas se podívat na to, co kolečka zvládnou v reálu.

Kolečka Bones - Rough Riders ATF

Kolečka Bones - Rough Riders ATF 56 mm (Design Wranglers) 

 

TEST

K testovačce jsem si vybral Rough Riders ve velikosti 56 mm, protože mám celkově radši menší kolečka a zároveň si chci i na cruiseru občas udělat nějaké triky. Na Ambassadors aktuálně najdete ještě velikost 59 mm a v nabídce jsou čtyři barevná provedení – bílá, černá, zelená a oranžová.

Kola Rough Riders jsou vyrobena za použití ATF (All Terrain Formula), která má pomáhat s jízdou na nejhorším povrchu a pořád zachovávat ty nejlepší vlastnosti. Tvrdost koleček je 80A (60B) a kola mají jádro z tvrdšího plastu, které má za cíl pomáhat eliminovat následky nerovností na ložiska a zároveň pomáhat s popem při dělání triků. Kolečka ve velikosti 56 mm jsou široká 40 mm a tvar koleček je kompromisem mezi klasickými skate kolečky a extrémně širokými cruiserovými/longboardovými kolečky. 

Kola jsem testoval průběžně po dobu tří měsíců, podle počasí a možností. Průměrně jsem cruiser vytáhl na delší trasu tak 3x do měsíce a jinak jsem ho používal na klasické cesty na nákup apod. Delší vyjížďky měly cca 10 kiláků, když se přičtou nákupy a rychlá přeprava, kolečka za sebou můžou mít aktuálně něco kolem 150 km.  

 

Tvary koleček Bones - Rough Riders ATF (Dostupné z: bones.com)

   

JÍZDNÍ VLASTNOSTI

První pocity z Rough Riderů byly skvělý – i s 56 mm kolečkama se dá pohodlně dopravit všude, kam potřebujete, a to i na horším povrchu ve městě. Před Rough Riderama jsem měl na cruiseru nějakou dobu nasazená kolečka OJ Thunderline (60 mm/83A) a následně Ricta Clouds (56 mm/86A). Rough Ridery jsou pro mě ideální volbou. Kolečka od OJ byly díky tvaru a velikosti o něco rychlejší, ale šířka byla zároveň na škodu při kontrole a powerslidech, které se dělaly fakt špatně. Zároveň se taky strašně štípaly hrany. Oproti tomu Cloudsy v tvrdosti 86A byly už více podobné klasickým skate kolům (a to i tvarem), ale na úkor pohodlí a jízdě na horším povrchu.

Kolečka fakt skvěle jedou i na vyloženě hrubým asfaltu, zámkovce, dlažbě a nezastaví vás ani větší spáry. Co mě překvapilo, že i s 56 mm kolama nebyl problém štěrk a za celou dobu se mi „nepodařilo“ ani jednou zaseknout o žádný kamínek. 

Na co je potřeba si zvyknout – v případě, že si rádi dáváte downhilly na klasickém skejtu s tvrdýma kolečkama – jsou powerslidy. Jelikož jezdím normálně na 51 mm STFkách, tak jsem si musel zvykat na to, jak utrhnout powerslide na těchhle měkkých kolečkách. Po chvíli ježdění se to dá víc vychytat, ale jelikož jsou kolečka fakt měkká, powerslidy jdou logicky hůř utrhnout a feeling z nich není takový, jako na klasických skejtových kolách. Na druhou stranu, kolečka fakt perfektně sedí i v pořádným speedu, a to i když bylo lehce mokro.

  

Kolečka Bones - Rough Riders ATF 56 mm

 

Rough Riders dostály svému jménu i při testování jízdy na površích, které jsou často prezentovány ve videích od Bonesu. Jemný písek, tráva, vyschlá hlína, nejrůznější nerovnosti na starých chodnících, dlažební kostky, dřevo, dokonce ani mokro nedělají kolečkám žádné problémy a za celou dobu jsem fakt nenarazil na povrch, který by se nedal přejet (když nepočítáme vyloženě měkké bahno nebo třeba vysokou vrstvu písku). Na druhou stranu, po většině těchhle povrchů jsem jezdil jenom kvůli tomu, že jsem chtěl vyzkoušet, jestli to kola doopravdy dají, než že by se mi hodilo si zkrátit cestu. A taky je potřeba zmínit, že když tenhle záhul zvládnou kola, ještě to neznamená, že u toho dost netrpí ložiska.  

    

TRIKY  

Co se týká koleček po trikový stránce, tady mě ATFka mile překvapily. Kolečka mám namontovaný na starých Venture truckách, pod které jsem dal radši 0,25“ podložky, a přestože jsem zvyklý jezdit normálně na 51 mm kolečkách, flip triky se v pohodě dají dělat. Jenom je potřeba počítat s tím, že je setup o něco těžší. Kupodivu se mi ale pocitově flipovalo dobře a připadalo mi, že se z koleček fakt skvěle odráží. A olliečka na chodník, přes kanál nebo přes cokoliv, co se vám přimotá do cesty, nejsou už vůbec žádný problém. Naopak slidy a grindy si ale už kvůli nízké tvrdosti moc neužijete – od toho ale zase cruiser úplně není. Každopádně, jestli se po cruisovačce nebo po cestě z práce budete chtít zastavit na chvíli na plácku a dát si pár triků na zemi, naštvaní určitě nebudete.  

 Aktuální stav koleček po třech měsících a přibližně 150 km

HODNOCENÍ

Bones Rough Riders mě celkově hodně mile překvapily a po všech stránkách mi přijdou na cruisera úplně ideální. I po třech měsících ježdění jsou kolečka pořád skoro jako nová a ani při ježdění nejde cítit nějaké zhoršení. Kolečka vás dostanou asi přes veškerý povrch, co vás může na cestě do školy, práce nebo třeba na pivko potkat – alespoň v mém případě jsem fakt na žádný takový povrch nenarazil. Potřeba je akorát počítat s tím, že se u powerslidů na měkkých kolech budete muset více snažit a feeling z nich není logicky takový jako na tvrdších kolech – to už je ale daň za vysoký komfort při pushovačce přes cokoliv a pak je to na zvážení každého, co je pro něj prioritou. Za mě rozhodně na 100 % převažuje komfort, možnost jezdit na jakémkoliv povrchu a taky dobrý feeling u flatground triků. Jestli hledáte nějaká kolečka na cruiser, Bones Rough Riders za sebe můžu jenom doporučit!


Sdílet na Odeslat na