Penny board vs. skateboard

Penny board vs. skateboard

01. 11. 2021

Někde to všechno začít musí. Většina příběhů začíná tím, že se na ulici potkal skejťák, kterej si to šine po chodníku, kličkuje mezi lidma, přeskočí kanál a my si jen řekneme wow, to bych chtěl umět taky. Přemluvíme rodiče, že bysme rádi vyzkoušeli skateboard a pokud máme rodiče fajnový, udělají to pro nás.

Tady je na čase zpozornit, protože valná většina rodičovský snahy skončí v hračkárnách, v lepším případě ve sportovních potřebách a tam se sáhne po první věci, která je placatá, má čtyři kolečka a kterou rodičům ochotně doporučí "zkušený" prodavač. Ve většině případů si tak dítě odnese v podpaží Penny board, který by měl teoreticky alespoň jezdit a zatáčet.

Co to ale vlastně Penny board je, kde se vzal a jaký je rozdíl mezi ním a normálním skateboardem? To ti prozradíme na následujících řádcích.

Historie

Nutno říct, že dneska už se říká každý plastový rybičce Penny a je jedno, jestli jde o originální produkt nebo napodobeninu, kterých jsou po světě mraky.

Jedny z prvních plastových skejtů spatřily světlo světa v 70. letech minulého století, přesněji v roce 1978, kdy tenhle druh skejtu vymyslel Larry Stevenson, který shodou náhod založil i pobřežní hlídku ve Venice beach. Ten vyrobil sérii těhle prknen pro svou značku „Makaha“. Pak bylo chvilku ticho a v 80. letech freestyle skater Russ Howell založil další značku plastových skejtů s názvem „Grentec“. V 90. letech se plastovým prknům věnovali i Stereo skateboards, Krooked skateboard nebo třeba Globe.

Penny board, tak jak ho známe v dnešní době, vymyslel v roce 2010 Ben Mackay a tenhle produkt věnoval svojí sestře, po které se jmenuje Penny. Inspirací pro založení Penny skateboards byl Benův první skateboard, který dostal od svého otce v pěti letech z garážového výprodeje.

Vlastnosti

Toliko z historie a teď se pojďme podívat, k čemu se takový Penny board vlastně hodí. Zjednodušeně se dá říct, že Penny je zmenšený cruiser, který by měl dobře sloužit při prohánění se ulicí.

Nutno říct, že informace, které zde uvádíme, se týkají originálních výrobků Penny board a ne jiných značek či jejich napodobenin.


Velikosti nabízené firmou Penny skateboards. Zdroj: Pennyskateboards.com

Je vyrobený z plastu, který není ani měkký, aby se prkno prohýbalo, ale ani tak tvrdý, aby prasklo. Samozřejmě se musí dbát na hmotnost, protože plastový prkno má nějakou stanovenou nosnost a tu není radno překračovat. Plast se prodává ve spoustě barevných kombinací a designů. Penny boardy se prodávají v mnoha velikostních variantách, od délky 22“, přes 27“, 29“, 32“ až po 36“ (v cm jde o délky 56, 69, 74, 82 a 92 cm), dá se tedy říct, že od malé rybičky přes klasickou skejtovou délku až po longboard. Vrchní část je pro Penny typická a má v plastu vylisovaný waffle vzor, který slouží jako protiskluzový.

Trucky jsou z klasickýho materiálu jako na skateboardu, odlévané ze slitiny, ale samozřejmě užší než běžný trucky, který známe na skateboardu. Ložiska jsou totožná, ale kola jsou většinou průměrem větší a měkčí než klasická skejtová kola. Dají se vlastně vlastně srovnat s cruiserovými koly, které by měly mít u značky Penny všechny tvrdost 83A.

Tím, že je deska plastová, se nezničí, pokud se s ní bude jezdit v dešti. Součástka, která to stoprocentně ale odnese, to jsou ložiska, takže jítda v mokru se určitě nedoporučuje.

Celý Penny board je vlastně zmenšenina longboardu (zde si přečteš rozdíl mezi skateboardem a longboardem), je kratší, užší a má zvednutý tail. Bohužel, ani zvednutý tail ti na Penny neumožní udělat ollie a vyskočit si tak během jízdy třeba na obrubník.

Rozdíl mezi Penny boardem a skateboardem

Hlavní rozdíl je v tom, že na Penny boardu se nenaučíš žádný skateboardový trik jako třeba frontside ollie. Pro začátečníka nemusí být ale nutně špatnou volbou, protože jeho jízdní vlastnosti nejsou nejhorší a může se tak naučit základní pohyby a ježdění, a to i na horším povrchu díky větším a měkčím kolečkům. Zároveň je pro prcka lehčí do ruky díky svojí nižší hmotnosti a je určitě i skladnější.

Každopádně jde pořád jen o vozítko, které nenabízí nic víc než samotný ježdění. Pokud tedy toužíš po tom, naučit se na skateboardu nějaký triky, určitě sáhni po normálním skejtu. I na něm si můžeš na začátek namontovat měkčí a větší kolečka a naučit se jezdit i na něm.

Samozřejmě se může stát, že v obchodě narazíte na kopii, protože trend Penny boardů je neustále velký a mnoho firem se na tomto boomu snaží parazitovat.Je tedy lepší si při pořizování připlatit a nekupovat tu první a nejlevnější variantu.

Určitě má Penny svoje klady, jinak by nebyl celosvětově tak oblíbený, ale pro zkušenějšího skejtra jde spíš o hračku či módní doplněk pro děvčata. Jako plnohodnotné vozítko, které nabídne ten nejlepší pocit z jízdy, si pořiďte skate komplet.


Sdílet na Odeslat na