Jak si sestavit vlastní skateboard

Jak si sestavit vlastní skateboard

02. 07. 2022

Na základě nejčastějších dotazů, jsme pro vás sestavili článek na téma Q & A a dále v něm najdete jak poskládat svůj komplet!

Nejčastější otázky a odpovědi:

 • Trucky se prodávají vždy v setu po dvou kusech a cena je vždy za celý pár.
 • Kolečka se vždy prodávají v setu po čtyřech a cena je vždy za kompletní set čtyř koleček.
 • Ke každé desce dáváme grip zdarma automaticky. V případě, že si budete chtít vybrat barevný grip, prosím připište do komentáře, že vybraný barevný grip chcete zdarma k desce. Bez Vašeho komentáře se Vám může stát, že dorazí gripy dva, jeden zdarma a druhý placený.
 • Šroubky nejsou součástí trucků a je potřeba si je vybrat, viz v tomto článku téma "Šroubky".

Koupit si skate komplet nebo si skate raději sestavit?

Skateboard komplety vyjdou levněji a pro začátek je vhodnější. Nad ničím nepřemýšlíte, stačí znát velikost desky a zbytek máte od nás již připravený. Jedná se o základní komponenty, v dobrém poměru výkon a cena. Což ale někomu nemusí stačit a bude chtít jiný design, jiná kola, měkčí kola atd atd. A také se časem stane, že budete potřebovat novou desku nebo ložiska a pak už si pořizujete jen samotné komponenty. Nabídku smontovaných kompletů najdete zde a v úvodu najdete i rozdělení podle věku. 

Doporučené komplety podle věku:

Ohledně výšky, váhy a velikosti bot. Unese vás každý náš skateboard a v případě velikosti bot 43 a více je dobré zkusit velikost 8.125. Velikosti 8.25 a více jsou už širší desky a nemusí každému vyhovovat. Zlatým středem je šířka 8.0, od které se můžete odrazit a po čase můžete přijít na to, že vám více vyhovuje deska užší nebo širší. Skatebording je individuální a není svázán nutnými pravidly.

Jak si vybrat skateboard?

Základní je šířka desky a tu je nejlepší si „ošlapat“. V případě prvního skateboardu vůbec, se dá pomoct věkem nebo velikostí nohy. Přikládáme nápovědu, která v začátku pomůže, ale neberte to jako dogma. Někomu mohou vyhovovat širší desky, třeba vyznavačům bowlu a radiusů. Naopak techničtější jezdci co dělají hodně flipy, preferují většinou užší desky. Ale ani to není pravidlem. Skateboarding je individuální sport a každý jsme originál. 

Jak vybrat skateboard desku

Doporučení šířka skate desky při prvním sestavení kompleta:

  Dále nabízíme další rozšířené velikosti, kam patří například:

  V případě velikosti nohou 42 a více, bychom automaticky doporučovali desku 8.0“.

  Velikosti jsou míry v palcích, kde jeden palec je 2,54cm.

  Další věcí, se kterou se u nás potkáte, je tvar desky a to medium nebo high. Medium je plošší skate a high je více prohnutý, který může být vhodnější ke kopání flipů, ale není to podmínka. Prodejnost se pohybuje zhruba 50% na 50%. Zkuste jeden, vyzkoušejte, pak druhý a uvidíte, který Vám víc vyhovuje.

  Trucky

  Skate trucky se dělí podle šířky desky (trucky Silver mají velikost desky uvedenou v názvu):

  K truckům se šroubky automaticky neprodávají, neb šroubky mají různou délku. Šroubky 7/8“ – 1“ kola stačí bez podložek u kol do 58mm. U větších šířek kol doporučujeme i podložky pod trucky, kde velikosti začínají na 0.1“ a přes 0.25“ jsou až 0.5“. A souběžně s nimi jsou v nabídce i šroubky 1 ¼“, 1 ½“ a 1 ¾“. Automaticky nedáváme k truckům šroubky, ale v případě jejich zakoupení je nejčastěji používaný rozměr 1". Pro více informací ohledně výběru trucků navštivte náš článek Jak vybrat trucky na skateboard.

  Kolečka

  Doporučené rozdělení koleček:

  Kolečka na skate, to je další alchymie. Zásadní je velikost a tvrdost. Klasická kolečka do skateparku se pohybují na tvrdosti 101A – 103A. Když budete chtít kolečka na cruising, neboli jízdu po městě, je dobré volit měkčí kola s tvrdostí kolem 80A. A zároveň je potřeba mít je ve velikosti kolem 59mm.

  Ohledně velikosti přikládáme doporučené rozdělení, ale stejně jako u velikosti desky, nemusí vyhovovat každému.

  Street (STF):

  Vybírejte v rozmezí 50 mm – 55 mm (nejprodávanější kola je zlatý střed 52 mm) tvary V1, V2, V3, V4

  Vybírejte tak:

  Bowl / radiusy (STF):

  Ideální je rozměr 54 mm – 56 mm tvar V5

  Vybírejte proto:

  Skatepark (SPF):

  tvarové rozdělení viz níže

  Cruising

  Hledejte 58 mm a větší

  Na webu tak vybírejte mezi:

  Kolečka Minilogo mají své tvary rozděleny na C-Cut, což je klasický tvar podobný písmu C a A-Cut, což je tvar podobný V5, nebo P5. Tvary kol Bones OG jsou V4 nebo V5 a mají to napsané v názvu.

  Ložiska

  Ložiska na skateboard dokážou od základu proměnit jízdu. Jako základ doporučujeme ložiska Minilogo a dále dle finančních možností s tím, že řada Bones Swis je pro zkušenější jezdce, co ocení rychlost a vysokou kvalitu.

  Podložky a šroubky

  Podložky se dávají pod trucky pro zvýšení skate desky nad povrchem nebo kvůli větším kolům aby se deska nezasekávala o kola při náhybu skateboardu. Doplňky najdete v naší kategorii Hardware.

  Šroubky 7/8“ – 1“ kola stačí bez podložek u kol do 58mm. U větších šířek kol doporučujeme i podložky pod trucky, kde velikosti začínají na 0.1“ a přes 0.25“ jsou až 0.5“. A souběžně s nimi jsou v nabídce i šroubky 1 ¼“, 1 ½“ a 1 ¾“. Automaticky nedáváme k truckům šroubky, ale v případě jejich zakoupní je nejčastěji používaný rozměr 1".

  V případě vlastního sestaveného kompletu je potřeba si objednat šrouby na skateboard, které nejsou automaticky součástí balení. Výjimkou jsou Ambassadors sety, kde je v názvu napsáno, že šroubky jsou součástí balení.

  Konfigurátor kompletu - Naše specialita

  Bojíš se, že i přes detailní výpis uděláš při skládání skate chybu? Nebo že při objednávání na něco zapomeneš? Náš konfigurátor kompletu tě snadno provede celým procesem sestavování vlastního skateboardu. Navíc získáš slevu 15 % na celý komplet! Provedeme tě nákupem od výběru desky až ke šroubkům. Máš tak jistotu, že vše bude kompatibilní a tebe nebude po obdržení zásilky nic brzdit. Navštiv náš konfigurátor kompletu nebo klikni na obrázek:

  Servis skateboardu

  Časem se Vám zanesou ložiska a je potřeba je vyčistit. Pro tuto potřebu najdete v článku postup jak na to. Vřele doporučujeme nejezdit na skateboardu v mokru, neb dřevo pracuje a železo rezne.

  Nenašli jste odpověď na svou otázku? Kontaktuje nás na shop@ambassadors.eu.

   

  Další články z našeho blogu:


  V našem průvodci skateboardingem dále najdete:

   

   

  Sdílet na Odeslat na