Jak vybrat kolečka na skateboard?

Jak vybrat kolečka na skateboard?

14. 12. 2022

V dalším pokračování našich tipů se tentokrát zaměříme na to, na co si dávat pozor při výběru nových koleček na skateboard. A to ať už se chystáte jezdit na streetu, ve skateparku, bazénech nebo třeba chcete jenom cruisit ulicemi.

Co promyslet před výběrem koleček na skateboard?

Při výběru kolečka na skateboard je důležité si nejprve uvědomit, co vlastně od koleček očekáváte a kde je chcete nejčastěji používat. Kolečka na skate totiž nejsou univerzální a správným výběrem z nich dostanete to nejlepší. Pokud se chystáte skejtovat hlavně bazény a rádiusy, budete pravděpodobně volit jiná kolečka než skejtři, kteří raději hrotí techniku na zídkách nebo na flatgroundu. Další velký téma je potom i povrch - když nemáte v okolí skatepark a většinu času budete skejtovat na hrubém asfaltu, je lepší sáhnout po kolečkách, která vám odpustí nějaké nerovnosti.

Kolečka od značky Bones Wheels o tvrdosti 99A

Velikost

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru koleček na skate je bezpochyby jejich velikost. Velikost koleček, na rozdíl například od trucků, je u všech výrobců shodná a udává se v milimetrech (průměr kolečka). Ve skateshopech většinou seženete kolečka ve velikostech od 50 mm do zhruba 56–58 mm, ale někdy se můžete setkat i s menšími. Větší už potom většinou najdete jen v případech, kdy hledáte kolečka na cruiser nebo longboard.

Při vybírání velikosti koleček je dobré pamatovat na to, na jakém povrchu nejčastěji skejtujete a co vás nejvíc baví jezdit. Hodně zjednodušeně se dá říct, že na horší povrch je lepší brát větší kolečka, ale je to hodně o preferencích každého skejtra. Jako taková zlatá střední cesta do začátku mohou být kolečka o velikosti 53 mm. Jsou dost malá na to, abyste pořád měli rychlý snap při flip tricích, ale zároveň to nejsou 50 mm kolečka, se kterýma to jde například na asfaltu o něco hůř. Kolečka o velikosti 52 mm a menší potom nejčastěji volí hlavně skejtři, co jezdí primárně techniku a naopak kolečka větší než 55 mm ocení zejména všichni, kteří to rádi pálí ve velkých rychlostech nebo hrotí hlavně rádiusy, bazény nebo rampy. Ale jak už bylo řečeno, je to hodně individuální věc a určitě není na škodu občas vyzkoušet trochu jiná kolečka, než najdete, co vám sedí nejvíce.

Street (STF):

Vybírejte v rozmezí 50 mm – 55 mm (nejprodávanější kola je zlatý střed 52 mm) tvary V1, V2, V3, V4

Vybírejte tak:

Bowl / radiusy (STF):

Ideální je rozměr 54 mm – 56 mm tvar V5

Vybírejte proto:

Cruising

Hledejte 58 mm a větší

Na webu tak vybírejte mezi:

Kolečka Minilogo mají své tvary rozděleny na C-Cut, což je klasický tvar podobný písmu C a A-Cut, což je tvar podobný V5, nebo P5. Tvary kol Bones OG jsou V4 nebo V5 a mají to napsané v názvu.

Kolečka od značky Bones Wheels

Tvrdost

Dalším hodně důležitým faktorem při výběru nových koleček je potom jejich tvrdost. Tu poznáte podle čísla za názvem koleček a můžete se setkat například s označením 103A, 100A, 99A,.. kde platí, že čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečka jsou. Někdy můžete vidět tvrdost uvedenou i ve stupních na škále B (např. 84B). V tomto případě můžeme přičíst 20 bodů a dostaneme výsledek na škále A (84B = 104A). 

Podobně jako u velikosti, tak i u tvrdosti je asi nejdůležitější se nejprve zamyslet, na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit. Obecně se dá říct, že čím lepší je povrch, tím tvrdší kolečka můžete jezdit. Tvrdá kolečka zároveň lépe jedou ve slidech nebo například při powerslidech. Naopak na hrubý asfalt je lepší sáhnout po měkčích a větších kolečkách, která vám s nerovnostmi pomůžou. 

U koleček firmy Bones se můžeme také lépe rozhodovat na základě konkrétního určení:

Tvar

Při nákupu koleček se můžete rozhodovat i na základě jejich tvaru. Oproti velikosti a tvrdosti, které jsou asi nejdůležitější vlastnosti koleček, je tvar spíše už jenom detailem, který vám ale určitě může do jisté míry pomoct s děláním některých triků. Tradiční tvar kolečka zná asi každý a jedná se o osvědčenou a univerzální klasiku. Dále se ale můžete setkat taky se zúženými “slim” verzemi, které oceníte například při flip tricích a technice. Za poslední dobu jsou ovšem čím dál více populární “hranatější” kolečka, která mají zkosené boky, díky čemuž se potom lépe drží grindy na railech nebo zídkách. O tvarech koleček Bones se dozvíte více níže na přiloženém přehledu.

Tvary koleček od značky Bones:

Více o jednotlivých tvarech koleček od značky Bones se dozvíte zde / Obrázek dostupný z: bones.com/why/shapes

Kolečka na cruiser

Speciální kategorií koleček jsou potom kolečka určená hlavně na ježdění po horším povrchu a cruisování po městě. Kola na cruiser jsou oproti klasickým skate kolečkům o dost měkčí, abyste mohli v klidu a pohodlně jezdit na většině cest a aby vás nezastavily nějaké nerovnosti. Zároveň se jedná ve většině případů o větší kolečka, než běžně skejtujete. Pořád jsou ale menší než kola na longboard a zároveň díky tvaru desky (a taky celkové váze) budete zvládat udělat olliečko na chodník nebo i další triky. A cruiserová kolečka jistě ocení i filmeři na natáčení sérek!

Velikost koleček na cruiser se většinou nejčastěji pohybuje v rozmezí 56–60 mm a tvrdost bývá často kolem 80A. Při výběru koleček na cruiser ale nezapomeňte na to, že pokud máte nízké trucky a velká kolečka, budete určitě potřebovat podložky pod trucky, aby se vám nesekala kolečka o desku. 

Značka Bones má v nabídce skvělá cruiserová kolečka ATF Rough Riders, která jsou známá svou univerzálností. Na ATFpřejedete snad všechny nerovnosti, nezaseknete se ani o menší kamínky, kousek přejedete i po trávě nebo udusané hlíně a zároveň si v klidu můžete dát i kratší session a zaflipovat si.

Konfigurátor kompletu - Specialita obchodu Ambassadors

Bojíš se, že se i přes detailní výpis ztratíš v různých rozměrech a při objednávce uděláš chybu? Nebo že při objednávání na něco zapomeneš? Tak právě pro tebe jsme připravili speciální konfigurátor kompletu, který tě snadno provede celým procesem sestavování vlastního skateboardu. Navíc získáš slevu 15 % na celý komplet! Provedeme tě nákupem od výběru desky až ke šroubkům. Máš tak jistotu, že vše bude kompatibilní a tebe nebude po obdržení zásilky nic brzdit. Navštiv náš konfigurátor kompletu nebo klikni na obrázek:

Ať už vybereš jakkoli, tak věz, že nejsi v těhle trablích sám a stejný trápení má jak skejtr v Tokiu, tak i skejtr v Buenos Aires nebo v Českejch Budějovicích. Většina začíná metodou pokus – omyl a tak přes všemožný testy dospěje až přesně k tomu, co mu nejvíc vyhovuje. Aby se tomuhle předešlo, dali jsme pro tebe dohromady tuhle malou radu, která se snad trefila a pomohla. Pro mnohem víc informací o tom, jak si vybrat správný skateboard, klikej sem.

Další články z našeho blogu:


V našem průvodci skateboardingem dále najdete:

 


Sdílet na Odeslat na