Jak vybrat skateboard podle šířky

Jak vybrat skateboard podle šířky

02. 12. 2022

Co všechno by měl začínající skejtr vědět ještě předtím, než si pořídí svojí první desku. Tenhle článek je tedy věnovaný především začátečníkům, kteří ještě pořádně netuší, která šířka a velikost skateboardu je pro ně ta nejlepší. Pokročilí skejtři můžou samozřejmě taky číst dál, protože se určitě dozví alespoň jednu novou věc, která rozvine dál jejich obzory.

Skejtování mě baví, ale vůbec netuším, jak široký by vlastně měl být. Vykukují mi z pod skejtu kolečka. Z prkna mi přečuhují boty. Skejt je tak velký a těžký, že s ním sotva vyskočím. Který skateboard je pro mě ten pravý? I takhle vypadají problémy, ktetý můžou potkat skejťáka.

Povíme si o šířkách a velikostech skejtů, o tom, na co se jaký druh používá a hlavně o tom, jak si vybrat tvar a šířku podle svých představ přesně pro sebe.

Druhy skateboardů

Základní rozdělení všech skateboardů spočívá v tom, pro jaký odvětví skateboardingu se rozhodneš. Na výběr je toho spousta a je už jen na tobě, jestli chceš svištět z kopce, dávat freestyle, pilovat techniku na streetu nebo lítat v rádiusech. Každá z těchto disciplín má svoje specifický požadavky, který se projevují ve všech parametrech skejtu.

Pokud máš rád vítr ve vlasech a zároveň rád cítíš půdu pod nohama a nelákají tě hlubší skejtový skills, tvojí volbou je určitě longboard. Longboard bývá většinou dost široký (od 9“ výš), tím pádem disponuje i širokými trucky a většinou i velkými měkkými kolečky. Všechno tohle je proto, že čím širší skateboard, skate trucky a delší wheelbase máš, tím na tebe čeká větší stabilita, která je při vyšší rychlosti dost potřebná. K tomu připoj velká měkká kola, který zvládnou kdejaký terén a mají navíc dostatečnou přilnavost při vyšší rychlosti.

Cruiser

Nutno říct, že zkušenýmu skejtrovi postačí verze „cruiser“, která téměř splňuje vše potřebné pro downhill, ale navíc dodává i živočišnost, mrštnost, a hlavně možnost se skejtem nějak fungovat a třeba si i vyskočit či seskočit nějakou překážku v cestě. A co si budeme povídat, radši vezmeš do podpaží cruiser, než aby ses tahal s metrovým, těžkým longboardem.

Freestyle

Freestyle je předek dnešního streetovýho skejtování. Tohle odvětví není v naší zemi moc rozšířený a pokud se mu jezdci věnují, používají většinou klasický skejty, na kterých jezdí street.

Každopádně, freestylová deska je krátká a úzká s poněkud hranatějšími tvary nousu a tailu. Vyrábí se ve variantách flat, single nebo double kick. V dnešní době je v našich krajinách tenhle styl už skoro zapomenutý, ale pár jezdců se mu věnuje. Ve světě si jede svou cestou a vypadá to, že se mu stále daří, a to je dobře.

Street a rádiusy

Nyní jsme se dostali tam, kde většina z nás je. Převážná většina dnešních skejtrů z celýho světa se věnuje buď rádiusům nebo streetu, nejlépe obojímu.

Dnešní skejty se vyrábí v délkách od 70 do 85 cm. Rozlišujou se hlavně tři části, nose (předek skejtu), wheel base (prostředek mezi trucky) a tail (zadek skejtu). Rozdíl mezi nosem a tailem lze poznat podle toho, že nose je delší, rozměrnější a víc nakoplý. Nebo se dá jednoduše orientovat podle designu, který je umístěn směrem od tailu k nousu.

  • Street skateboard

Standartní tvar skejtu, jaký dneska známe a nejčastěji jezdíme je tzv. „Twin-Tip“, což znamená, že nose a tail jsou zvednuté a lze tedy jezdit jak normálně, tak i na switch, fakie a nollie a to bez převracení skateboardu. Starý typ, který se jezdil roky a měl zvedlý jen tail nese název „Popsicle“.

  • Rádiusový skateboard

Tyhle skejty jsou úplně totožný s klasickýma streetovýma, ale obecně platí, že se v radiusích používají širši skejty a startuje se minimálně na 8.25“. Poslední dobou se však vrací i oldschoolové tvary prken.

Tail, Nose

Oba konce prkna, nose i tail mají zaoblený tvary. Každá firma má v nabídce vlastní tvary, takže někde můžeš najít rozdílný tvary nousu i tailu. Teoreticky platí pravidlo, že čím víc zvedlý nose a tail, tím většího popu lze dosáhnout. Na druhou stranu platí, že čím placatější skejt je, tím je lepší boardfeel.

Wheelbase

Co se týče rozměrů wheelbase, platí obecné pravidlo, že čím menší prostor mezi trucky, tím je prkno živější. Na druhou stranu potom platí, že čím větší rozměr je mezi trucky, tím je prkno lépe ovladatelnější a stabilnější.

Concave

Dalším důležitým faktorem je concave prkna, který určuje, jak je prkno podélně prohnutý. Ten je rozdělen do tří částí, kterými jsou low, medium a high. Který je pro tebe ten nejlepší, to zjistíš většinou metodou pokus/omyl. Platí ale to, že čím větší concave, tím snáz se s prknem flipuje.

 

Šířka skateboardu

Rozhodujícím faktorem při koupi skejtu je určitě šířka. Obzvlášť začátečníci mají většinou problém si najít pro sebe to pravý. Jestli právě taky tápeš, tak určitě není špatným začátkem si říct, na čem chceš jezdit, co chceš jezdit a potom to klidně vzít podle velikosti bot, svojí výšky a váhy. Šířka se, stejně jako všechny ostatní rozměry na prkně, uvádí v palcích. Pro přepočet potom platí, že 1 palec = 2,54 cm. Pro podrobnější návod sleduj, jak vybrat skate nebo jak si svůj skejt sestavit. No a pokud jsi úplný začátečník, klikej pro cestu, jak si vybrat svůj první skateboard na tenhle odkaz

Pokud vybíráš svůj první skate, tak je ideální volbou skate komplet. Máš tak jistotu, že bude vše pasovat a s výběrem ti navíc pomůžeme. Navštiv naši podstránku Kontakt a ozvi se nám se svým problémem. Pokud již máš se stavbou skatu zkušenosti, tak ti doporučíme náš konfigurátor kompletu.

Jak ovlivňuje ježdění šířka

Určitě platí, že čím širší skateboard, tím lepší stabilita při větší rychlosti. Na druhou stranu je váhově těžší a tím pádem se s ním hůř flipuje, takže budeš muset přidat k tréninku pár dřepů navíc. Na druhou stranu, větší šířka poskytuje větší plochu prkna a dá se říct, že i snažší chycení a dopadení. Takže jestli hledáš parťáka pro rychlej skateboarding, tak širší skateboard může být přesně to, co hledáš. Dá se říci, že široký skejt startuje na velikosti 8".

Oproti širokým prknům, jsou úzká prkna lehčí a je snadnější s nimi flipovat. Jsou obecně lepší volbou pro začátečníky, protože nepotřebují tolik síly pro dělání svých prvních triků. Každopádně užší skejt je těžší zkrotit při vyšší rychlosti a nabízí menší plochu pro chytání a pohodlnější vracení. Jsou ideálnější pro technické ježdění a flat flipování. Úzké skejty lze považovat ty v rozměrech mezi 7,5" až 8".

Jak ovlivňuje ježdění délka skatu

Stejně jako má nějaký smysl šířka, má svoje opodstatnění i délka. Obecně opět platí, že kratší prkno se lépe točí při shove-itech a 180 rotacích, delší prkno v téhle rovině rotuje hůře, nabízí ale opět víc prostoru pro chycení a samotný dopad.

Velikost bot

Pokud nemáš po předchozích řádcích pořád jasno, jaká šířka je pro tebe ta nejlepší, zkusíme na to jít metodou, kterou už jsme zmínili výše, podle velikosti bot. Tady je dopředu jasný, že čím máš delší chodidlo a botu, tím bys měl mít i širší skejt.

Šířka prkna = velikost boty (US)

  • 7,500" - 7,875" = 4 - 4,5
  • 7,625" - 8,000" = 5 - 5,5
  • 7,750" - 8,000" = 6
  • 7,750" - 8,125" = 6,5
  • 7,875" - 8,125" = 7
  • 7,875" - 8,250" = 7,5
  • 8,000" - 8,250" = 8 - 8,5
  • 8,000" - 8,375" = 9 - 9,5
  • 8,125" - 8,500" = 10 - 10,5
  • 8,250" - 8,500" = 11
  • 8,250" - 8,625" = 11,5
  • 8,375" - 8,625" = 12
  • 8,500" - 8,625" = 13
  • 8,500" a víc = 14

Výška skejtra

Výška ovlivňuje nejen šířku, ale i délku skejtu a může být dobrým indikátorem. Čím menší jsi, tím užší a kratší prkno potřebuješ. Obzvlášť ze začátku může být užší a kratší skejt pro jezdce mnohem komfortnější na ovládání.

Pro vyšší skejtry se zase hodí širší a delší prkna, protože je pro skejtra opět snadnější udržet na prkně potřebný balanc. Tak jako tak se valná většina všech prken prodává ve standartní délce kolem 32", což je ideální délka pro lidi vysoké mezi 170 a 190 cm. 

Váha skejtra

Tady už není moc co poradit. Skateboard je pro všechny, které baví a neexistuje žádný váhový limit. Pro lepší pocit je lepší sáhnout po širším prkně a pokud má skejtr i přesto obavy, že by jeho váha mohla zapříčinit předčasný zlomení, existují i skejty, který jsou lepený z osmi vrstev nebo mají technologie, což většinou znamená speciální vrstva, která dělá skateboard odolnějším.

Věk

Věk je spojený s výše uvedenými odstavci, kterými jsou výška a váha. Spolu s věkem rostou i obě veličiny a dá se říct, že co člověk, to originál a každý z nás se vyvíjí jinak, nejde proto podle věku přesně určit šířku skejtu a je nutné se řídit jednotlivými, výše uvedenými body.

Konfigurátor kompletu - Specialita obchodu Ambassadors

Bojíš se, že se i přes detailní výpis ztratíš v různých rozměrech a při objednávce uděláš chybu? Nebo že při objednávání na něco zapomeneš? Tak právě pro tebe jsme připravili speciální konfigurátor kompletu, který tě snadno provede celým procesem sestavování vlastního skateboardu. Navíc získáš slevu 15 % na celý komplet! Provedeme tě nákupem od výběru desky až ke šroubkům. Máš tak jistotu, že vše bude kompatibilní a tebe nebude po obdržení zásilky nic brzdit. Navštiv náš konfigurátor kompletu nebo klikni na obrázek:

Ať už vybereš jakkoli, tak věz, že nejsi v těhle trablích sám a stejný trápení má jak skejtr v Tokiu, tak i skejtr v Buenos Aires nebo v Českejch Budějovicích. Většina začíná metodou pokus – omyl a tak přes všemožný testy dospěje až přesně k tomu, co mu nejvíc vyhovuje. Aby se tomuhle předešlo, dali jsme pro tebe dohromady tuhle malou radu, která se snad trefila a pomohla. Pro mnohem víc informací o tom, jak si vybrat správný skateboard, klikej sem.

Další články z našeho blogu:


V našem průvodci skateboardingem dále najdete:

 


Sdílet na Odeslat na