Jak si sestavit vlastní skateboard

Jak si sestavit vlastní skateboard

02. 06. 2020

Na základě nejčastějších dotazů, jsme pro vás sestavili článek na téma Q & A a dále v něm najdete jak poskládat svůj komplet!

Nejčastější otázky a odpovědi:

Trucky se prodávají vždy v setu po dvou kusech a cena je vždy za celý pár.

Kolečka se vždy prodávají v setu po čtyřech a cena je vždy za kompletní set čtyř koleček.

Ke každé desce dáváme grip zdarma automaticky. V případě, že si budete chtít vybrat barevný grip, prosím připište do komentáře, že vybraný barevný grip chcete zdarma k desce. Bez Vašeho komentáře se Vám může stát, že dorazí gripy dva, jeden zdarma a druhý placený.

Štroubky nejsou součástí trucků a je potřeba si je vybrat, viz v tomto článku téma "Šroubky".

Jak si vybrat skateboard?

Základní je šířka desky a tu je nejlepší si „ošlapat“. V případě prvního skateboardu vůbec, se dá pomoct věkem nebo velikostí nohy. Přikládáme nápovědu, která v začátku pomůže, ale neberte to jako dogma. Někomu mohou vyhovovat širší desky, třeba vyznavačům bowlu a radiusů. Naopak techničtější jezdci co dělají hodně flipy, preferují většinou užší desky. Ale ani to není pravidlem. Skateboarding je individuální sport a každý jsme originál. 

KOUPIT KOMPLET NEBO SI SESTAVIT KOMPLETA?

Sestavený komplet vyjde levněji a pro začátek je vhodnější. Nad ničím nepřemýšlíte, stačí znát velikost desky a zbytek máte od nás již připravený. Jedná se o základní komponenty, v dobrém poměru výkon a cena. Což ale někomu nemusí stačit a bude chtít jiný design, jiná kola, měkkčí kola atd atd. A také se časem stane, že budete potřebovat novou desku nebo ložiska a pak už si pořizujete jen samotné komponenty. Nabídku smontovaných kompletů najdete zde a v úvodu najdete i rozdělení podle věku. 

Doporučené komplety podle věku:

 • do 6 let 7.5
 • 6 - 8 let 7.625 - 7.75
 • 9 - 12 let 7.75 - 7.875
 • 12 a více let 8.0

Ohledně výšky, váhy a velikosti bot. Unese vás každý náš skateboard a v případě velikosti bot 43 a více je dobré zkusit velikost 8.125. Velikosti 8.25 a více jsou už širší desky a nmusí každému vyhovovat. Zlatým středem je šířka 8.0, od které se můžete odrazit a počase můžete přijít na to, že vám více vyhovuje deska užší nebo širší. Skatebording je individuální a není svázán nutnými pravidly.

Pro sestavení vlastního skateboardu jsou určeny další řádky.

DESKA

Doporučená šířka desky při prvním sestavení kompleta:

 • do 6 let 7.5“
 • 6 - 8 let 7.625“ - 7.75“
 • 9 - 12 let 7.75“ - 7.875“
 • 12 a více let 8.0“ a vice

V případě velikosti nohou 42 a více, bychom automaticky doporučovali desku 8.0“.

Velikosti označené symbolem “ jsou míry v palcích, kde jeden palec je 2,54cm.

Další věcí, se kterou se u nás potkáte, je tvar desky a to medium nebo high. Medium je plošší skate a high je více prohnutý, který může být vhodnější ke kopání flipů, ale není to podmínka. Prodejnost se pohybuje zhruba 50% na 50%. Zkuste jeden, vyzkoušejte, pak druhý a uvidíte, který Vám víc vyhovuje.

TRUCKY

Rozdělení trucků podle šířky desky (trucky Silver mají velikost desky uvedenou v názvu):

 • 5.0“ na desku 7.5“ - 7.8“ 
 • 5.25“ na desku 7.75“ - 8.0“
 • 5.5“ na desku 8.0“ - 8.25“ 
 • 5.85“ na desku 8.25“ - 8.5“
 • 6.5“ na desku 8.5“ + 

K truckém se šroubky automaticky neprodávají, neb šroubky mají různou délku. Šroubky 7/8“ – 1“ kola stačí bez podložek u kol do 58mm. U větších šířek kol doporučujeme i podložky pod trucky, kde velikosti začínají na 0.1“ a přes 0.25“ jsou až 0.5“. A souběžně s nimi jsou v nabídce i šroubky 1 ¼“, 1 ½“ a 1 ¾“. Automaticky nedáváme k truckům šroubky, ale v případě jejich zakoupní je nejčastěji používaný rozměr 1".

KOLEČKA

Doporučené rozdělení koleček:

Kolečka to je další alchymie. Zásadní je velikost a tvrdost. Klasická kolečka do skateparku se pohybují na tvrdosti 101A – 103A. Když budete chtít kolečka na cruising, neboli jízdu po městě, je dobré volit měkkčí kola s tvrdostí kolem 80A. A zároveň je potřeba mít je ve velikosti kolem 59mm.

Ohledně velikosti přikládáme doporučené rozdělení, ale stejně jako u velikosti desky, nemusí vyhovovat každému.

Street (STF):
50mm – 55mm (nejprodávanější kola je zlatý střed 52mm) tvary V1, V2, V3, V4

Bowl / radiusy (STF)
54mm – 56mm tvar V5

Skatepark (SPF):
tvarové rozdělení viz níže

Cruising
58mm a větší

Kolečka Minilogo mají své tvary rozděleny na C-Cut, což je klasický tvar podobný písmu C a A-Cut, což je tvar podobný V5, nebo P5. Tvary kol Bones OG jsou V4 nebo V5 a mají to napsané v názvu.

LOŽISKA

Jako základ doporučujeme Minilogo a dále dle finančních možností s tím, že řada Bones Swis je pro zkušenější jezdce, co ocení rychlost a vysokou kvalitu.

PODLOŽKY A ŠROUBKY

Podložky se dávají pod trucky pro zvýšení skate desky nad povrchem nebo kvůli větším kolům aby se deska nezasekávala o kola při náhybu skateboardu. 

Šroubky 7/8“ – 1“ kola stačí bez podložek u kol do 58mm. U větších šířek kol doporučujeme i podložky pod trucky, kde velikosti začínají na 0.1“ a přes 0.25“ jsou až 0.5“. A souběžně s nimi jsou v nabídce i šroubky 1 ¼“, 1 ½“ a 1 ¾“. Automaticky nedáváme k truckům šroubky, ale v případě jejich zakoupní je nejčastěji používaný rozměr 1".

V případě vlastního sestaveného kompletu je potřeba si objednat šroubky, které nejsou automaticky součástí balení. Výjimkou jsou Ambassadors sety, kde je v názvu napsáno, že šroubky jsou součástí balení.

SERVIS SKATEBOARDU

Časem se Vám zanesou ložiska a je potřeba je vyčistit. Pro tuto potřebu najdete v článku postup jak na to. Vřele doporučujeme nejezdit na skateboardu v mokru, neb dřevo pracuje a železo rezne.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Kontaktuje nás na shop@ambassadors.eu.
Sdílet na Odeslat na