Jak se naučit na skateboardu?

Jak se naučit na skateboardu?

18. 01. 2022

Chtěli byste začít jezdit na skateboardu a vůbec nevíte, jak začít? Tak právě na tuhle otázku najdete na následujících řádcích odpovědi. Ale nebojte se, nic těžkého na tom není a na rozdíl od jiných sportů, můžete začít v podstatě kdekoliv, kdykoliv a stačit vám bude jenom skate.

Úvodní fotografie: Jakub Jiruška - switch kickflip / Foto: Jirka Novosád

Co budu potřebovat?

Na ježdění na skateboardu je super spousta věcí, na které postupem času určitě přijdete sami, ale určitě mezi ně patří i to, že začít může opravdu skoro každý. Na rozdíl třeba od hokeje, na skejtování nepotřebujete spoustu drahé výbavy. Ke skejtování vám bohatě stačí skate komplet a nějaký plácek s povrchem, na kterém se dá alespoň trochu jezdit.

Pokud chcete začít, ideální je si skejtování vyzkoušet třeba u kámoše, který už jezdí – abyste zjistili, že vás to bude vůbec bavit. Pokud jste ale přesvědčení, že chcete začít, přichází čas k sehnání skate kompletu. Ty v dnešní době seženete skoro na každém rohu, ať už se jedná o supermarkety nebo sportovní obchody. Těm je ale dobré se vyhnout, protože ve většině případů se jedná o komplety, na kterých se skoro nedá jezdit – ložiska se netočí, trucky nezatáčí a často se zlomí, deska nemá žádný tvar a brzo se rozlepí. Pokud tedy víte, že byste rádi začali skejtovat, určitě je lepší vyrazit do skateshopu a koupit si komplet tam – nebo na jejich internetových stránkách. Komplety se dají sehnat přibližně od 2 000,- a na takovém kompletu si už suprově zaskejtujete. Více informací o tom, jak si vybrat první komplet, najdete na tomhle odkazu.

Kromě skejtu budete potřebovat i boty, ale na začáteční učení jízdy, práci se stabilitou apod. vám poslouží jakékoliv boty, ideálně s rovnou podrážkou. Pokud jste na skatu nikdy nestáli, určitě je dobré se na učení vybavit i chrániči a helmou – a to alespoň do té doby, než získáte kontrolu nad deskou, vychytáte si stabilitu apod. Dále doporučujeme vhodné skate oblečení. Na jaře a na podzim se určitě hodí i funkční oblečení.


Komplety od značek Girl, Chocolate, Ambassadors, Flip, Jart, Sk8mafia a dalších můžeš vybírat zde

Jak začít jezdit?

Pokud máte nachystaný komplet + chrániče, můžete vyrazit na první session. Pokud si říkáte, že u vás není poblíž skatepark, rozhodně to neznamená, že byste nemohli začít skejtovat. Stačí si najít nějaký plácek, kde bude přijatelný povrch a na nějakou dobu si určitě vystačíte. Minimálně co se týká naučení odrážení, zatáčení, získání stability a později i na naučení flatground triků.

Asi prvním krokem při učení se na skejtu je zjistit, jakou nohou budete jezdit dopředu. Asi většina z vás intuitivně odhadne, na jakou stranu mu je příjemnější jezdit – jestli levou (Regular) nebo pravou (Goofy) dopředu. Pokud jste například zvyklí jezdit na snowboardu pravou nohou dopředu, většina pak bude jezdit pravou nohou dopředu i na skejtu. Další častou pomůckou může být i trik s výpadem, ke kterému budete potřebovat nějakého parťáka – postavíte se a za záda se postaví váš kámoš, který vás v nečekanou chvíli žďuchne do zad tak, abyste vykročili dopředu (snažte se na to co nejméně myslet). A právě ta noha, kterou vykročíte dopředu jako první, pak většinou bývá ta přední. Další možností je pak zvolení té nohy, na kterou se líp kloužete na ledu. Nejdůležitější je ale pořád samotný komfort při ježdění – nejlepší je si párkrát vyzkoušet odrazit se na každou stranu a uvidíte, jakou nohou dopředu se cítíte na skejtu líp.

Co si obléct na skate? V naší nabídce najdeš:

Když už víte, jakou nohu budete mít vepředu, přichází na řadu naučit se pořádně odrážet. U ježdění je dobré pamatovat na rozložení váhy a stabilitu – nejlepší kontrolu nad skejtem máte, když stojíte oběma nohama na šroubech od trucků. Při jízdě pamatujte na to, že se vždycky odráží zadní nohou a ta přední stojí celou dobu na desce (zhruba na šroubech pro dobrou kontrolu). Při začátcích to totiž svádí se odrážet přední nohou, tzv. Mongo pushing. Tohohle zlozvyku se ale později strašně špatně odnaučíte a takové odrážení vám pak bude překážet i při chystání noh na triky apod. Proto na to myslete už při učení a pokud vás to svádí odrážet se přední nohou, raději na to rychle zapomeňte. Při jízdě na skejtu je hodně důležité taky myslet na rozložení váhy – ta je většinu času převážně na přední noze.

Před první návštěvou skateparku byste měli pamatovat na pár věcí – hlavní je pořád dávat pozor, nevjíždět nikomu do cesty a vždycky po sobě uklidit. Kompletní skateparkovou etiketu najdete na tomhle odkazu a než do parku vyrazíte, určitě si ji nastudujte, ať víte, jak se v parku chovat. Pokud do parku vyrážíte hned ze začátku, musíte pamatovat hlavně na bezpečnost – najděte si teda plácek, kde nebudete při učení triků zavazet dalším uživatelům skateparku a hlavně pamatujte na to, aby nedošlo ke srážce. Při ježdění na překážkách je potom potřeba opět pamatovat hlavně na práci s těžištěm – určitě se nebojte zeptat dalších lidí v parku, většina vám ráda poradí.


První triky

Na začátku je potřeba pamatovat hlavně na dvě věci. Nejdůležitější jsou základy a hlavně, jezdit na skateboardu se prostě ve většině případů nenaučíte hned, ale každý trik stojí spoustu času a úsilí. Oproti jiným sportům to na skejtu holt všechno prostě trvá a nemůžete počítat s tím, že po dvou ježděních už budete vracet kickflip nebo grind na bedně. Všechno má ale svůj čas a je potřeba se triky učit postupně – dokud neumíte dobře olliečko, nemá cenu pokoušet kickflip. Na jednotlivé triky potom najdete nespočet tricktipů (například na YouTube) a učit se nové triky můžete i podle našeho team ridera Kristiána Nguyena. A další tipy vám dají určitě i další skejtři ve vašem okolí a kámoši.


Skate akademie

Další možností, jak se začít učit jezdit na skateboardu, je potom možnost navštěvovat jednotlivé skate akademie/školy. Na území České republiky totiž za poslední dobu vzniklo díky České asociaci skateboardingu mnohdy ve spolupráci s jednotlivými DDM už spousta skate škol. Ty najdete v Praze, Jihlavě, Havířově, Karviné, Orlové, Ostravě nebo třeba v Uherském Hradišti. Kompletní seznam skate klubů spolu s trenéry najdete na tomto odkaze. V těchto akademiích se pak pod vedením trenérů můžete spolu s dalšími kámoši (nebo taky na individuálních hodinách) učit jak úplné základy, tak potom i další pokročilejší triky.


V našem průvodci skateboardingem dále najdete:

 


Sdílet na Odeslat na