Jak vyčistit grip na skateboardu?

Jak vyčistit grip na skateboardu?

11. 01. 2022

Zaprášený a špinavý grip vždycky naštve asi většinu z nás, obzvlášť pokud máte ještě ke všemu novou desku.

S horšícím se počasím se pojí častý session na místech, kde si prostě grip zašpiníte mnohem snáz než v létě – ať už pushujete na vymrznutý silnici plný kamínků a písku, skejtujete v garážích nebo třeba máte štěstí a můžete jezdit v hale. Ve většině případů tak posbíráte spoustu prachu a bordelu. Proto se dneska podíváme na pár tipů, jak si grip trochu oživit a vyčistit.

Guma na grip a prach

První z variant, která ti pomůže hlavně s odstraněním prachu a menších skvrn, je použití „gumy na skejt“. Jedná se o surovou gumu, která funguje na stejném principu jako guma na papír, na kterou si vzpomínáte ze školních lavic. Párkrát přejedete griptape v různých směrech a guma na sebe nachytá prachové částice. Na gumě se vám potom udělají takové „žmolky“, které jednoduše odtrhnete (pokud neupadnou) a vyhodíte. Guma vám vydrží poměrně dlouho v závislosti na tom, jak často a jak moc máte grip zašpiněný. Během čištění je dobré na čistič trochu zatlačit, ale zase to nijak nepřehánějte – a hlavně si dávejte bacha, aby se vám guma nezasekla a nesedřeli jste si o grip klouby.

Tahle guma na griptape funguje nejlíp hlavně na veškerý prach, který dokáže odstranit tak, že vypadá jako nový. Takže pokud jste nachytali při skejtování v hale nebo cestou do parku prach, jemný písek, případně skejtujete v novém betonovém parku, s takovou špínou by si měla guma po pár přejetích v pohodě poradit.

Podobné gumy nabízí více značek a u nás si můžete objednat například tenhle čistič od legendární značky „Shorty´s“.

Kartáček a skvrny

Další variantou je potom tradiční použití čistícího kartáčku. Tahle varianta čištění se hodí v případech, kdy máte na gripu nějakou skvrnu, u které si s gumou už moc neporadíte – ať už se jedná o vylité pivo nebo otisk podrážky po stoupnutí do bahna. V takovým případě si můžete vystačit s navlhčeným kartáčkem, kterým krouživými pohyby očistíte skvrnu, a zároveň s papírovými kapesníky/utěrkami, kterými pak špínu odsajete. Určitě není dobrý používat moc vody – ta samotné desce rozhodně moc neprospěje. Zároveň je potřeba pamatovat, že čím víc griptape budete drhnout, tím víc ztrácí svoje vlastnosti a samotný „grip“.

Jak na vosk na gripu?

Každý, kdo preferuje skejtování na nejrůznějších zídkách, už určitě zažil troubles s hranou, která prostě vůbec nejede. Proces je pak jasný – do batohu pro svíčku nebo vosk a pořádně zídku/bednu navoskovat. Potom ale přichází často problém, když netrefíte trik, šlápnete na bednu a následně zase na grip. Na skejtu se vám pak zajezdí zbylý vosk, kterého se jen tak nezbavíte. Jednou z variant, jak se těchhle skvrn zbavit, je jednoduché oškrábání – třeba za pomocí odlamovacího nože. Sice to není perfektní, ale trochu si pomůžete. Druhým, a o něco efektivnějším řešením, je potom po odstranění největšího nánosu vzít horkovzdušnou pistoli, kterou vosk rozehřejete a pomocí papírové utěrky nebo kapesníku takhle rozpuštěný vosk odsajete.

Jak grip vyměnit?

Pokud jste už vyzkoušeli všechny varianty a skvrny pořád nejdou pryč, případně už grip prostě netahá nebo ho máte otrhaný ze všech pokusů, co jste dopadli omylem do darkslidu, není nic snazšího než celý griptape vyměnit. Grip se dá z desky během pár chvil docela v pohodě odstranit a pokud máte desku, která by ještě nějaké skejtování snesla, určitě se nový griptape vyplatí. Na výměnu budete potřebovat odlamovací nůž, nový grip a ideálně taky horkovzdušnou pistoli. Z desky je dobré sundat trucky a potom si na nosu nebo tailu pomocí odlamovacího nože odloupnout začátek gripu – jako když chcete sundat samolepku. Pokud máte k dispozici horkovzdušnou pistoli, je dobré si grip lehce nahřát, aby se trochu uvolnilo lepidlo. Poté si stoupněte nohou na desku a taháním se postupně snažte grip odlepit – případně je možné si pomáhat nožem, aby se vám griptape u hran nebo dírek na šrouby nezatrhával. Po odlepení je dobré si gripem trochu začistit hrany desky a už zbývá jenom nalepit grip nový.

Na tomhle linku potom najdete všechny nejrůznější gripy, které máme v nabídce - od standardních černých až po barevné nebo s různými designy.


V našem průvodci skateboardingem dále najdete:

 


Sdílet na Odeslat na