Jaká platí pravidla pro skateboard do letadla?

Jaká platí pravidla pro skateboard do letadla?

09. 11. 2021

Podzimní počasí už hodně silně klepe na dveře a v následujících týdnech nás čeká ještě spousta propršených dní. Jestli uvažujete o vycestování za teplem, a ještě nemáte zkušenost s cestováním se skatem, v článku najdete několik tipů, na co si dát při létání se skatem pozor.

Při létání máte v podstatě dvě možnosti, jak si skejt s sebou zabalit a letět za teplem. U letenky totiž můžete mít v ceně pouze příruční zavazadlo, které musí splňovat určité rozměry a váhu, a po security checku si je berete přímo na palubu letadla. Druhá varianta je potom odbavení zavazadla (klasický kufr, který má určitý váhový a rozměrový limit), které vám na odbavení „vezmou“ a následně naloží do nákladové části letadla. Po příletu si potom kufr vyzvednete v letištní hale.

 

ODBAVENÉ ZAVAZADLO

Nejsnazší a nejbezpečnější cestou, jak lítat se skateboardem, je stoprocentně zabalit ho do velkého kufru a nechat zavazadlo odbavit. Proč teda řešit jinou možnost? Odpověď je jednoduchá, a tou je cena. Velká část leteckých společností se totiž snaží tlačit cenu letenek na minimum a z těchto důvodů máte v ceně letenky ve většině případů – zejména pak při cestování po Evropě – pouze příruční zavazadlo a za odbavené zavazadlo se pak musí znovu připlácet.

Cena za odbavené zavazadlo závisí na jednotlivých společnostech a částečně i na délce letu. Na co je u odbaveného zavazadla potřeba myslet, je prioritně váhový limit. Většina společností má předepsané i rozměry zavazadla, ale pokud se váš kufr extrémně neliší, moc často se s přeměřováním nesetkáte. Oproti tomu se s váhou potkáte stoprocentně! Za překročení váhového limitu si potom společnosti účtují další poplatky, takže si zavazadlo radši převažte předem, ať potom na letišti nezmatkujete, co ještě z kufru vytáhnout a narvat do příručního zavazadla. Důležité je taky pamatovat, že pokud si budete chtít z destinace něco odvézt, nechte si pro jistotu v báglu určitou rezervu. Ceníky a limity si vždycky zkontrolujte u společnosti, se kterou letíte.

S odbavením zavazadla se v některých případech může pojit taky problém s jeho doručením. V některých případech se totiž zavazadlo během přepravy někdy opozdí, případně na chvíli ztratí, a tak je pořád ve vzduchu malé riziko toho, že vám kufr na pásu nevyjede. V takovém případě se přesunete na přepážku pro reklamace zavazadel u společnosti, se kterou letíte. Tam sepíšete protokol a váš kufr vám většinou během několika hodin doručí. A pokud si potřebujete pořídit nějaké základní potřeby, které jste měli v kufru, schovejte si účtenky a společnost by vám měla tyto výdaje pokrýt.

Pokud máte v plánu cestovat častěji a třeba na delší vzdálenosti, určitě se vyplatí zamyslet nad tím, jaký si koupit kufr. Na trhu jsou k sehnání i kufry od skate značek, do kterých se úplně v klidu vydá složený skate, mají třeba oddělené přihrádky na boty, kapsu na desky apod. Každopádně by u kufru neměla určitě chybět kolečka, protože poslední, co chcete řešit, je tahání 25kilového kufru/tašky v ruce.

Jaká platí pravidla pro skateboard do letadla? / Foto dostupné z: unsplash.com

 

PŘÍRUČNÍ ZAVAZADLO

Druhou variantou, jak cestovat letadlem se skateboardem, je potom varianta vzít skate do letadla spolu s příručním zavazadlem. V tomhle případě je ale potřeba pamatovat hned na několik věcí. První je, ověřit si na stránkách letecké společnosti, se kterou letíte, že ve specifikacích příručního zavazadla není skateboard vyloženě zakázaný. Ale pozor, i pokud je výslovně u dopravce povolený, ještě není důvod k radosti. O tom, co si můžete vzít na palubu letadla, nerozhoduje pouze letecká společnost, ale zároveň má svá pravidla i konkrétní letiště, ze kterého letíte. Takže je možné, že například cestu do destinace v pohodě se skatem odletíte, ale na zpáteční cestu vás už do letadla nepustí.

Z těchto důvodů je potřeba si ověřit všechny pravidla u letecké společnosti (pokud máte několik přestupů, pak u všech společností) a zároveň i letišť, ze kterých poletíte. Současně taky ve finále záleží i na samotné osobě u security checku.

Martin Pek / Foto dostupné z: instagram.com/martinpek

Jelikož řešíme, jak cestovat se skejtem, zeptali jsme se na několik tipů i skejtra, který toho má nalítáno víc než dost a má s touhle problematikou hodně zkušeností. Tím je bezpochyby člen český repre Martin Pek.

„Pokud chcete brát skate na palubu s příručním zavazadlem, záleží na podmínkách leteckých společností. Zároveň ale musíte dát pozor i na pravidla jednotlivých letišť, kdy hrozí, že pak neprojdeš přes bezpečnostní kontrolu. Zároveň se to dá ale obejít tím, že si ze skejtu odděláš trucky s kolečkama, který si dáš do batohu. Deska by ti měla normálně vždycky projít nebo alespoň mně se nikdy nestalo, že by mě s ní nevzali. Zároveň samozřejmě nesmíš mít v báglu nůž na grip, ten ti prostě vždycky seberou, a jednou mi zabavili i tool. S ním jinak lítám normálně, ale jednou mi ho i tak vzali. Nejsnazší varianta je samozřejmě ale letět s odbaveným zavazadlem, ve kterým máš zabalenýho skejta.“

Martin Pek a jeho kickflip / Foto: David Luu

Jak z předchozích řádků vyplývá, nejsnazší a nejméně komplikovanou možností, jak se dostat se skejtem do letadla, je zabalit ho do kufru, který si necháte odbavit. Pokud máte v ceně letenky i zavazadlo, případně seženete zavazadlo za pro vás přijatelnou cenu, šli bychom do téhle varianty. Jestli ale chcete využít pouze příručního zavazadla, určitě si do detailu nastudujte podmínky letišť, odkud budete odlétat (i cestu zpět!), a zároveň i stanovy a předpisy jednotlivých leteckých společností.


Sdílet na Odeslat na